Follow us on:

Fitim Shtetësie

Fitimi i shtetėsisė sė Kosovės

 

PROCEDURA E FITIMIT TĖ SHTETĖSISĖ SĖ KOSOVĖS

Procedurat e fitimit te shtetėsisė me lindje ne baze te origjinės kur te dy prindėrit janė shtetase te Republikės se Kosovės;
 
Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikatėn e lindjes se fėmijės
-    Certifikata nga regjistri i Gjendjes Civile ose ndonjė dėshmi tjetėr te vlefshme qe dėshmon shtetėsinė e prindėrve ne Kosove.Procedurat e fitimit te shtetėsisė me lindje ne Kosovė ku njėri prind ėshtė shtetas i Kosovės;

Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikata e lindjes se fėmijės
-    Certifikata nga regjistri i Gjendjes Civile ose ndonjė dėshmi tjetėr te vlefshme qe dėshmon shtetėsinė e prindėrve ne Kosove.
-    Pajtimi i fėmijės me te vjetėr se 14 deri ne 18 vjeç.
-    Pajtimi me shkrim i prindit me shtetėsi tjetėr i vėrtetuar, ne ketė rast Komisioni pėr Shtetėsi i MPB-se, siguron qe fėmija te mos mbetet pa shtetėsi nėse prindi ne fjale nuk e jep pajtimin e tij/saj/.

 

 

Procedura e fitimit te shtetėsisė kur fėmija ėshtė i lindur jashtė Kosovės dhe prindi tjetėr ėshtė me shtetėsi te panjohur ose pa shtetėsi;
 
Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikatėn e lindjes se fėmijės
-    Certifikatėn nga regjistri i Gjendjes Civile te prindit ose ndonjė dėshmi qe dėshmon shtetėsinė e tij ne Kosove.
-    Pajtimi i fėmijės me te vjetėr se 14 deri ne 18 vjeç.
-    Pajtimi me shkrim i prindit qe nuk e posedon shtetėsinė e Kosovės i vėrtetuar, ne ketė rast Komisioni pėr Shtetėsi i MPB-se, siguron qe fėmija te mos mbetet pa shtetėsi nėse prindi ne fjale nuk e jep pajtimin e tij/saj/.

 

Procedura e fitimit te shtetėsisė nėse fėmija ėshtė i lindur jashtė Kosovės dhe prindi tjetėr ka shtetėsi tjetėr por te dy prindėrit pajtohen me shkrim qe fėmija te fitoj shtetėsinė e Kosovės;
 
Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikatėn e lindjes se fėmijės
-    Certifikatėn nga regjistri i Gjendjes Civile te prindėrve ose ndonjė dėshmi tjetėr te vlefshme qe dėshmon shtetėsinė e prindėrve.
-    Pajtimi me shkrim i prindėrve i vėrtetuar, ne ketė rast Komisioni pėr Shtetėsi i MPB-se, siguron qe fėmija tė mos mbetet pa shtetėsi nėse do njeri prej prindėrve nuk e jep pajtimin e tij/saj/.

 

 

Fitimi i shtetėsisė me lindje ne territorin e Republikės se Kosovės;
 
Nė rastet kur fėmija ėshtė gjetur ose ėshtė lindur ne territorin e Republikės se Kosovės prindėrit te cilėt janė te panjohur, atėherė ai e fiton shtetėsinė e Republikės se Kosovės me rastin e regjistrimit ne Regjistrin e Lindjes dhe regjistrohet sipas detyrės zyrtare ne Regjistrin e Shtetėsisė.Procedura e fitimit te shtetėsisė kur fėmija ėshtė i lindur ne Kosove ndėrsa prindėrit kane shtetėsi tjetėr por kanė leje qėndrimit te vlefshėm ne Kosove

Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikata e lindjes se fėmijės
-    Kopjet e dokumenteve tė identifikimit dhe dėshmi e vlefshme te qėndrimit ne Republikėn e Kosovės pėr te dy prindėrit.
-    Pajtimi me shkrim i prindėrve i vėrtetuar, ne ketė rast Komisioni pėr Shtetėsi i MPB-se, siguron qe fėmija tė mos mbetet pa shtetėsi nėse ndonjėri prej prindėrve nuk jep pajtimin.
-    Taksa administrative
-    Taksa pėr lėshimin e vendimit pozitiv

Procedura e aplikimit pėr fitimin e shtetėsisė se Kosovės me natyralizim;

Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikata e lindjes dhe martesės pėr personat e martuar
-    Dėshmi e lejes se vlefshme te qėndrimit pėr 5 vite ne Republikėn e Kosovės
-    Dėshmi qe i ka pėrmbushur te gjitha detyrimet financiare (dėshmi nga Administrata Tatimore e Kosovės dhe nga Zyra Komunale e Tatimit ne Prone mbi pėrmbushjen e obligimeve tatimore).
-    Dėshmi pėr banimin adekuat pėr parashtruesin e kėrkesės dhe vartėseve te tij
-    Dokument qe dėshmon njohuri elementare ne njėrėn prej gjuhėve zyrtare
-    Dėshminė qe nuk ėshtė nen hetime penale dhe qe nuk ėshtė i dėnuar pėr vepra penale e lėshuar nga gjykata kompetente e Republikės se Kosovės si dhe organi kompetent i shtetit te huaj shtetas i te cilit ėshtė parashtruesi i kėrkesės apo shtetit ne te cilin ai/ajo ka pasur vendbanimin e fundit jo me te vjetėr se 6 muaj.
-    Dėshmi qe posedon mjete te mjaftueshme materiale pėr te siguruar jetesėn e vet dhe personave pėr mbajtjen e te cilėve ėshtė pėrgjegjės pa shfrytėzuar skema sociale
-    Dokument i vlefshėm identiteti ne kopjen e vėrtetuar me fotografin e poseduesit qe duket qarte.
-    Deklaratėn e betimit me shkrim qe e pranon rendin kushtetues dhe juridik te Republikės se Kosovės
-    Taksa administrative.
-    Taksa pėr lėshimin e vendimit pozitiv

Procedura e aplikimit pėr fitim e shtetėsisė se Kosovės me natyralizim i/e bashkėshortit;

Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikata e lindjes dhe martesės e cila dėshmon se paku 3 vite lidhje te vlefshme martesore me shtetasin e Kosovės.
-    Dėshmi pėr banimin e ligjshėm ne Republikėn e Kosovės pėr se paku 1 vit para se te behet parashtrimi i kėrkesės.
-    Dėshmi qe i ka pėrmbushur te gjitha detyrimet financiare (dėshmi nga Administrata Tatimore e Kosovės dhe nga Zyra Komunale e Tatimit ne Prone mbi pėrmbushjen e obligimeve tatimore).
-    Dėshminė qe nuk ėshtė nen hetime dhe qe nuk ėshtė i dėnuar pėr vepra penale e lėshuar nga gjykata kompetente e Republikės se Kosovės si dhe organi kompetent i shtetit te huaj shtetas i te cilit ėshtė parashtruesi i kėrkesės apo shtetit ne te cilin ai/ajo ka pasur vendbanimin e fundit, jo me te vjetėr se 6 muaj.
-    Dėshmi qe posedon mjete te mjaftueshme materiale pėr te siguruar jetesėn e vet dhe personave pėr mbajtjen e te cilėve ėshtė pėrgjegjės pa shfrytėzuar skema sociale.
-    Dokument i vlefshėm identifikimi.
-    Deklaratėn e betimit me shkrim qe e pranon rendin kushtetues dhe juridik te Republikės se Kosovės
-    Taksa administrative
-    Taksa pėr lėshimin e vendimit pozitiv

Procedura e aplikimit pėr fitimin e shtetėsisė se Kosovės me natyralizim i fėmijės se mitur te personit te natyralizuar;

Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikata e lindjes se fėmijės
-    Dokumente zyrtare te vlefshme te prindėrve, me te cilėt dėshmohet identiteti i tyre
-    Pajtimi me shkrim i prindėrve i vėrtetuar
-    Pajtimi i fėmijės me te vjetėr se 14 deri ne 18 vjeç
-    Taksa administrative
-    Taksa pėr lėshimin e vendimit pozitiv

* Kjo procedurė vlen edhe pėr personat e mitur te adaptuar.


Procedura e aplikimit pėr fitimin e shtetėsisė me natyralizim te personit qe ka humbur shtetėsinė e Kosovės;

Kėrkesės duhet t’i bashkėngjitur kėto dėshmi:

-    Certifikatėn e lindjes
-    Certifikatėn nga regjistri i Gjendjes Civile te prindit
-    Kopje te dokumenteve te identifikimit te te dy prindėrve
-    Dėshmi qe i ka pėrmbushur te gjitha detyrimet financiare (dėshmi nga Administrata Tatimore e Kosovės dhe nga Zyra Komunale e Tatimit ne Prone mbi pėrmbushjen e obligimeve tatimore).
-    Dėshminė qe nuk ėshtė nen hetime dhe qe nuk ėshtė i dėnuar pėr vepra penale e lėshuar nga gjykata kompetente e Republikės se Kosovės si dhe organi kompetent i shtetit te huaj shtetas i te cilit ėshtė parashtruesi i kėrkesės apo shtetit ne te cilin ai/ajo ka pasur vendbanimin e fundit, jo me te vjetėr se 6 muaj.
-    Dėshmi qe posedon mjete te mjaftueshme materiale pėr te siguruar jetesėn e vet dhe personave pėr mbajtjen e te cilėve ėshtė pėrgjegjės pa shfrytėzuar skema sociale.
-    Deklaratėn e betimit me shkrim qe e pranon rendin kushtetues dhe juridik te Republikės se Kosovės
-    Pajtimi me shkrim i prindėrve i vėrtetuar
-    Pajtimi i fėmijės me te vjetėr se 14 deri ne 18 vjeç
-    Taksa administrative
-    Taksa pėr lėshimin e vendimit pozitiv.